Szymon Popielec
Warstwy
Świątynia, 2017-2023
Sztuka rytuałem świadomości –
Abstrakt załamania.
“Warstwy”
Obrazy pożerające rzeczywistość. Farba z powierzchni płótna anektuje blejtram, przekształcając go w stabilną podstawę obiektu malarskiego.
Majaczące rysunki, wydostające się z kartek tworzą kolejne wymiary opowieści. Cykające instalacje napełniają się przeżyciami i odliczają.
Ciągłość procesu samodoskonalenia się w wymiarze energii wyższych.
Rozwój duchowości prowadzący do oswojenia emocji, które stają się tarczą na nawarstwiający się osad doświadczeń. Organizacja procesów odpowiadających za istnienie twórcze. Wszystko w deliryczno – halucynogennym humorze.
Sztuka jest wiarą w poszukiwanie nieuniknionego; brzmi to ironicznie ponieważ nie da się tego uniknąć, lecz można wpływać na świadomość, którą niesie los. Funkcją artysty jest formowanie dzieła za życia, które przetrwa jego śmierć. Krajobraz dusz zderza się z monotonią myśli. Szymon Popielec
Szymon Popielec podczas pracy.
Szymon Popielec, artysta intermedialny, performer. Urodzony w 1989 roku w Szczebrzeszynie. Ukończył Liceum im. Barnarda Morando w Zamościu, Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzu Dolnym. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Jana Gryki w 2016 roku. W latach 2011-2012 odbył stypendium na Uniwersytecie Konstantyna Filozofa w Nitrze. W 2021 zdobył Grand Prix w Konkursie malarskim Lubelska Wiosna. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UMCS w Lublinie.
Wybrane wystawy zbiorowe:
Pejzaż malarstwa polskiego, Zachęta, Warszawa, 2023,
Kolekcja Sammlung Pustuła, BWA, Rzeszów, 2023,
S / PACE / S, Robert Kuśmirowski, Mariusz Tarkawian, Szymon
Popielec, Galeria XX1, Warszawa, 2021.
Wybrane wystawy indywidualne:
Częstotliwość Napięć, Galeria Kaplica, Orońsko, 2022,
Wo i Wa – wraz z Julią Kral, Galeria Terminal 08, Gorzów Wielkopolski, 2021
Historia Księgi Pamiątkowej. Gryka/Tarkawian/Popielec, Szymon Popielec wraz z
Janem Gryką i Mariuszem Tarkawianem, Studio KZMRZ, Kazimierz Dolny, 2019.
zdjęcia Ignacy Skwarcan
Audiodeskrypcja wystawy