Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Andrzej Mitan Koncert na ryby; Grzegorz Rogala Akwarium; Krzysztof Zarębski Ogon

28 października - 10 listopada 2011

 

(…) Koncert na ryby jest utworem przesyconym symboliką, topika i metaforyką, które tworzą "interpretacyjne kłącze". Dla uczytelnienia struktury dzieła – które w intencji autora ma być pełne, a więc doskonałe – konieczne jest przywołanie wszystkich czynności przygotowawczych.

Andrzej Mitan wyruszył w wędrówkę po wodę do akwariów do źródeł czterech rzek: Zagożdżonki, Radomski, Rolnicy i Wisły, z którymi wiążą go wspomnienia. Ten wątek autobiograficzny, jeden z wielu, został wpleciony w strukturę dzieła. Cztery rzeki symbolizują wszystkie cztery strony świata i obrazują prywatny mikrokosmos artysty.

Motyw wędrówki i figura homo viatora symbolizują życie człowieka. Często przebieg ludzkiego życia, od momentu narodzin aż po śmierć, jest porównywany do biegu rzeki, od źródeł do ujścia. Już starożytny myśliciel stwierdził, że wszystko płynie, przemija, i nikt nie może wejść dwa razy do tej samej wody w rzece. Podróż do źródeł jest jednocześnie sentymentalną, symboliczną podróżą w czasie minionym, który utrwaliła pamięć, do wieku niewinności, wyrazem idei wiecznego powrotu. Woda jest też jednym z żywiołów. Krystalicznie czysta symbolizuje życie, odrodzenie, oczyszczenie, katharsis. Towarzyszy licznym obrzędom i rytuałom przejścia, w chrześcijaństwie obmycie wodą lub zanurzenie w niej osoby chrzczonej symbolizuje nawrócenie i oczyszczenie z grzechów. Artysta chętnie będzie odwoływał się do filozoficznej i artystycznej spuścizny greckiego antyku i do tradycji chrześcijańskiej. (…)

Romuald K. Bochyński, Czas przeszły odnaleziony, w: Andrzej Mitan Koncert Na Ryby – katalog, Radom 2011


Andrzej Mitan (ur. w 1950 r.) Poeta dźwięku, performer, wydawca płyt artystycznych. Studiował w UMCS i KUL w Lublinie oraz w ATK w Warszawie. Od końca lat 60. jest aktywnym animatorem sztuki, kuratorem i koordynatorem wielu festiwali, wystaw, koncertów, sympozjów, m.in. w klubie REMONT w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

Grzegorz Rogala (ur. w 1956 r.). W latach 1976 -1981 studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTv i T w Łodzi. Zrealizował, bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów. filmowych i reklamowych. Uhonorowany w 1996 nagrodą za animacje Crackfilm, Kraków. Otrzymał parę nagród i wyróżnień na konkursie Grafika Warszawska. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w prywatnych zbiorach w Niemczech, Polsce, Francji, Holandii, Nowej Zelandii.

Krzysztof Zarębski (ur. w 1939 r.) artysta, performer. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1962 – 1968 w pracowni Stefana Gierowskiego Od 1981 r. działa artystycznie w Nowym Jorku. Należy do nowojorskiej grupy artystów "The Rivington School" Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wystąpił w wielu performance w Polsce i za granicą.